Lapas karte: Muzejs >> Notikumi >> Rakstu arhivs

2018. gada raksti

Decembra mēneša priekšmets
Vai esat kādreiz slidinājušies pa ledu un domājuši par to, cik jauki, ka cilvēks ir izdomājis tik brīnišķīgu ziemas izpriecu veidu kā slidošana? Kad cilvēks sāka ar to aizrauties?
Viss raksts
28.12.2018.  |  
Ziemassvētku pasākums Kubalu skolā - muzejā
No 17. – 21. decembrim, pulksten 9:00 – 17:00 Kubalu skola-muzejs gaidīs ciemos katru interesentu, kas vēlēsies izgatavot skaistu puzuru savas mājas izrotāšanai.
Viss raksts
17.12.2018.  |  
Novembra mēneša priekšmets
Ar ko Jums asociējas novembris? Novembrī notiek Latvijas dzimšanas dienas svinības, kā arī ļaudis piemin Lāčplēša dienu, dodoties lāpu gājienā. Šoreiz mēneša priekšmets ir 1947. gadā izdotais Andreja Pumpura varoņeposs Lāčplēsis.
Viss raksts
01.11.2018.  |  
Oktobra mēneša priekšmets
28. oktobrī latvieši atzīmējuši Simjūda dienu. Šī bija veļu laika pēdējā diena, kad tika sagatavots cienasts ar ko pabarot “vecos” jeb senču garus. Kad gari bija pabaroti, tad sākās urguču dzīšanas laiks. Visi mājinieki sāk trokšņot, lai aizdzītu mirušos garus prom. Mirušajiem tika dots arī darbs: visur tiek izlikti kāsīši, lai gari var vīt auklas.
Par godu šiem svētkiem ir izvēlēts arī oktobra mēneša priekšmets- kāsis pinekļu vīšanai. Kāsis ir izgatavots 1920. gadā no mizota divžubura zara, kam pēc tam ir aptēsta apakša. Šāda veida kāši tika izmantoti dažādu pinekļu uzvīšanai. Pinekļi varēja būt raibas, platas zeķu saites un arī jostas.

Viss raksts
30.10.2018.  |  
Starptautiskā mākslas izstāde "Līvzeme 2018" 2. daļa
Sākot ar šā gada 10. septembri Kubalu skolas muzeja apmeklētājiem ir iespēja bez maksas apskatīt starptautiskās mākslas izstādes "Līvzeme 2018" otro daļu.
Viss raksts
10.09.2018.  |  
Septembra mēneša priekšmets
Visu vasaru skolas ir stāvējušas vientuļas un tukšas, bet septembri ir laiks, kad tas viss izmainās. Skolā atgriežas bērni piepildot skolas gaiteņus ar jautrām čalām un smiekliem. Skolā atkal sākas rosīga dzīve.
Arī septembra mēneša priekšmets ir saistīts ar mācību gada sākumu un vislabāk mācību sākšanos atspoguļo pats skolas nams. Kubalu skolas nama celtniecība tika uzsākta 1838. gadā un pēc smaga darba 1842. gadā nams tika pabeigts.

Viss raksts
05.09.2018.  |  
Kubalu skolas svētki
Kubalu skolā-muzejā norisināsies Kubalu skolas absolventu salidojums un pasākums "Kubalu skolas namam 180".
Viss raksts
14.08.2018.  |  
Starptautiskā mākslas izstāde "Līvzeme 2018"
Sākot ar šā gada 10. augustu Kubalu skolas muzeja apmeklētājiem ir iespēja apmeklēt starptautisko mākslas izstādi “Līvzeme 2018”. 

Viss raksts
10.08.2018.  |  
Augusta mēneša priekšmets
Kubalu skolas-muzeja augusta mēneša priekšmets ir rāciņkriecs (Dundagas izloksne) jeb kartupeļu grozs. Priekšmets saistīts ar mūsdienu sabiedrībā piemirstiem svētkiem- Labrenča dienu. 
Viss raksts
01.08.2018.  |  
Latvijas Muzeju biedrības aicina apceļot Latvijas muzejus
Latvijas Muzeju biedrība un Latvijas muzeji no 5.jūnija līdz 31.augustam aicina piedalīties vasaras akcijā “Apceļo Latvijas muzejus”. 
Akcijā aicināts piedalīties ikviens Latvijas muzejs un ikviens muzeju apmeklētājs! Lai top aizraujoša, skaistiem kultūras piedzīvojumiem bagāta vasara!

Viss raksts
21.06.2018.  |  
Jūlija mēneša priekšmets
Kubalu skolas – muzeja jūlija mēneša priekšmets tika izvēlēts par godu seno latviešu svētkiem - Jēkaba dienai.

Viss raksts
03.07.2018.  |  
Jūnija mēneša priekšmets
Sākot ar šodienu, Kubalu skola – muzejs katru mēnesi jūs iepazīstinās ar vienu no krājuma priekšmetiem. Tā kā jūnijs ir Jāņu svinību laiks, kur goda dzēriens ir alus, tad arī muzeja mēneša priekšmets ir 1939. gadā izgatavotā alus muca.
Viss raksts
04.06.2018.  |  
Muzeju nakts
       Šā gada Muzeju nakts 2018 tēma ir “Šūpulis”. Arī Kubalu skolu var uzskatīt par šūpuli – izglītības šūpuli latvju tautai, kas sevī ieguldīja bērnus, iešūpoja viņos zināšanas, lai izkāpjot no šūpuļa tie varētu ar drošu sirdi doties tālāk turpmākajā dzīvē.
        Viesiem būs iespēja iepazīties ar Kubalu skolas darbības laika sadzīvi un mācību gaitu. Būs iespēja satikt skolotāju Ernest Dinsbergu, sēdēt skolas solā, lai smeltos jaunas zināšanas, cept gardus pīrādziņus un sildīties malkojot siltu tēju, kā arī iepazīt Kubalu skolas apkārtni piedaloties orientēšanās pasākumā.
         Muzeja nakts pasākums Kubalu skolā – muzejā sāksies plkst. 19:00 un ilgs līdz 24:00. Aicinām būt aktīviem, iesaistīties muzeja piedāvātajās aktivitātēs un iesaistīties sarunās ar citiem muzeja apmeklētājiem.
   
“Tik ilgi būs pasaule šī, cik ilgi būs skola Un skolas dvēsele – skolēni un skolotāji”. (M. Briede)
 
 
Pasākuma “Šūpulis” programma
 
19:00 – 19:15 Pasākuma atklāšana- “iegulšanās” šūpulī
19:15 – 22:00 Orientēšanās
9:15 – 23:00 Izglītojošas muzeja aktivitātes
Vizualizēta iepazīšanās ar Kubalu skolas vēsturi
E. Dinsberga apciemošana
Mācīšanās Kubalu skolā
20:00 – 23:00 Pīrāgu cepšana
23:00 – 24:00 Pasākuma noslēgums- “izkāpšana” no šūpuļa
Prāta asināšana ar mīklu palīdzību
Pārsteiguma atvēršana

www.facebook.com/kubalmuz/
02.05.2018.  |  
Izstāde "Latvijas gadsimts"
         Šogad mūsu valsts svin skaistu jubileju un tās dzimšanas dienu pagodinām tik dažādos veidos. Latvijas vēsture ir bagāta ar spēcīgu kultūras mantojumu un nebeidzamu sparu būt brīvai un dzīvai. Svētkiem par godu Latvijas Nacionālais vēstures muzejs atklāj izstādi “Latvijas gadsimts”. Latvijas valsts pastāvēšanas simts gadi izstādē “Latvijas gadsimts” raksturoti kā nemitīgas mainības un reizē arī pēctecības stāsts – sarežģīts, daudzveidīgs, nereti pretrunīgs dažādu politisko nosacījumu apstākļos. Izstādes veidotāji tiekušies rast atbildi, kā mainījusies Latvijas idejas nozīme vairāk kā simts gadu garumā. Izstāde ir unikāla ar 68 Latvijas muzeju līdzdalību vienā kopīgā projektā. Izstāde “Latvijas gadsimts” veidota kā hronoloģisks stāsts par Latvijas idejas nozīmi latviešu nācijas un sabiedrības dzīvē. Tajā iekļauti dažādo laikmetu politiskie konteksti, katra laikposma kultūras, sabiedrisko vai saimniecisko dzīvi raksturojoši priekšmeti un cilvēku dzīvesstāsti.
         Arī mūsu novads var būt lepns, jo esam piedalījušies šīs izstādes satura veidošanā. Kubalu skola- muzejs šajā izstādē piedalās ar trīs priekšmetiem. Eksponēta fotogrāfija, kurā redzams Dundagas sadraudzīgās biedrības “Vārpa” koris dziesmu svētku gājienā Rīgā, 1938.gadā, dokuments, kas ir apliecinājums par Dundagas Dinsberga pamatskolas darbinieka izcelšanās no žīdu vecākiem vai vecvecākiem. 1942.g., kā arī maza piezīmju grāmatiņa-kalendārs, kas piederējusi Sofijai Dravniecei un kurā viņa pierakstījusi savas izsūtījumu gaitas Sibīrijā.
         Arī es apmeklēju šo izstādes atklāšanu un aicinu mūsu novada ļaudis turp doties. Izstāde ir aktuāla ik vienai vecuma grupai un tā ļaus pakavēties atmiņās, izzināt ko jaunu un izprast mūsu skaistās valsts vēsturi vēl labāk.
Izstāde atvērta no šī gada 4. maija Latvijas Nacionālā vēstures muzeja telpās Rīgā, Brīvības bulvārī 32.
Dārta Vidiņa
Kubalu skolas- muzeja vadītāja
07.05.2018.  |  
Dzeltenā suņa gads
Pēc Austrumu horoskopa 2018. gads solās būt Dzeltenā zemes suņa gads. Arī Kubalu skolas-muzeja krājumā atradies kāds mīļš un patiess atmiņu stāsts par cilvēka labāko draugu- suni. Raksts ņemts no Kubalu skolas-muzeja izdevuma: "Sofija Dravniece. Atmiņas. 1996."
Viss raksts
22.01.2018.  |  
Kubalu skolas - muzeja ceļojošā izstāde "Kas vīņ tād i'? / Kes nad on?" apskatāma Latvijas Nacionālajā Bibliotēkā
No 18. janvāra līdz 18. februārim Latvijas Nacionālās bibliotēkas 5. stāva ātrijā būs apskatāma ceļojošā izstāde "Kas viņ tād i? / Kes nad on?", kas veidota par godu publicista Ernesta Dinsberga (1816–1902) 200. gadu jubilejai. Apskate bez maksas.
22.01.2018.  |  
Kubalu skolas salidojums un Kubalu skolas nama 180 gada diena
 

Viss raksts
14.08.2018.  |  
Muzejs
Pieteikt apmeklējumu
Domu graudi
 Viens sunis vien ilgi nerej.
 Kur rūc tur sper.
 Viena aita brēc, visas dabū.
 Lieli alu, nelieli misas.
 Nepārdodi ādas, kad lācis vēl mežā.
Karlis Īvīņ iz Mūrniekiem.
Proves raksti, 1896.
1
2
3