Lapas karte: Muzejs >> Notikumi

Notikumi

 
 
Šeit atradīsiet rakstus par dažādiem muzeja veidotiem notikumiem, kuru dalībnieks Jūs variet būt. Muzeja pasākumi notikuši ne tikai tepat skolas namā, arī Dundagā, Kolkā, Talsos, Ventspilī. Izstādes, pasākumi, ekskursijas, lekcijas, talkas, plenēri - pulka dažādu piedzīvojumu iespējams muzejā. Jaunie stendi paver iespējas veidot ceļojošas izstādes, kas veltītas novada kultūrvēsturē nozīmīgiem notikumiem.
Vai Jūsu ideja, rosinājums var būt iesākums muzeja notikumam? Protams! Vairums muzeja notikumu ir sadarbības projekti. Uz satikšanos, radot un piedzīvojot jaunus notikumus!
Augusta mēneša priekšmets
Kubalu skolas-muzeja augusta mēneša priekšmets ir rāciņkriecs (Dundagas izloksne) jeb kartupeļu grozs. Priekšmets saistīts ar mūsdienu sabiedrībā piemirstiem svētkiem- Labrenča dienu.  Augusta mēneša priekšmets saistīts ar mūsdienu sabiedrībā piemirstiem svētkiem- Labrenča dienu. Labrenču dienu svinēja 10. augustā un šie svētki ir saistīti ar uguns stihiju. Šajā dienā bija aizliegts kurināt riju un, saprotams, arī kult labību. Pat uguns kuršana pavardā varēja būt aizliegta. Dabas zīmju vērojumi bija saistīti ar bailēm no ugunsgrēka. Lai no tā izvairītos, krāsni un pat māju sienas aplēja vai apšļakstīja ar lietu simbolizējošu ūdeni.
Labrenča dienā parasti sēja rudzus, jo ticēja, ka tad tie izaugs ļoti brangi. Šo dienu uzskatīja par īpaši labvēlīgu sīpolu un agro kartupeļu novākšanai.
Kubalu skolas-muzeja augusta mēneša priekšmets ir rāciņkriecs (Dundagas izloksne) jeb kartupeļu grozs. Grozs uzpīts no priežu skaliem 1945. gadā. Pinot grozus latvieši bieži izmantoja priežu skalus, jo priedes sevišķi labi šķeļas no serdes pa gadskārtu joslām. Pavasarī no zaļas priedes iegūtos skalus sasēja kūlīšos un kādu laiku turēja siltumā, lai tos atbrīvotu no sveķiem. Pēc tam mērcēja ūdenī un, kamēr tie vēl bija mitri un lokani, lietoja pīšanai. Groziņa dibens ir četrstūrains. Sienas uzlocītas uz augšu, veidojot groziņa augšējo daļu apaļu. Šis grozs kartupeļu lasīšanai pēdējo reizi tika lietots 1980. gadā. Tagad, tas ir ticis pie jauna, pieskaņota pasaiņa jeb roktura un savas vecumdienas pavada pelnītā atpūtā Kubalu skolā-muzejā.

Kartupeļu grozs, rāciņgrozs. KSM p1541-Le.
https://www.facebook.com/kubalmuz/


01.08.2018.  |   Sadaļa: Muzejs->Notikumi   |   Komentēt
Muzejs
Pieteikt apmeklējumu
Domu graudi

   Sēšana nav tik grūta kā pļaušana.
   Prieki ir dzestra ēna, kurā ceļinieks
   var izdusēties, bet nekad pavisam
   palikt.  Zināšanas ir manta un darbs
   šīs mantas atslēga.
Karlis Šöenster iz Lauksargiem
Proves fraksti, 1896
1
2
3