Lapas karte: Muzejs >> Notikumi

Notikumi

 
 
Šeit atradīsiet rakstus par dažādiem muzeja veidotiem notikumiem, kuru dalībnieks Jūs variet būt. Muzeja pasākumi notikuši ne tikai tepat skolas namā, arī Dundagā, Kolkā, Talsos, Ventspilī. Izstādes, pasākumi, ekskursijas, lekcijas, talkas, plenēri - pulka dažādu piedzīvojumu iespējams muzejā. Jaunie stendi paver iespējas veidot ceļojošas izstādes, kas veltītas novada kultūrvēsturē nozīmīgiem notikumiem.
Vai Jūsu ideja, rosinājums var būt iesākums muzeja notikumam? Protams! Vairums muzeja notikumu ir sadarbības projekti. Uz satikšanos, radot un piedzīvojot jaunus notikumus!
Marta mēneša priekšmets
Mūsdienās mums visiem ir silti zābaciņi, kurus velkam, lai kājas būtu siltumā. Bet vai varat iedomāties, ka vēl tikai pirms gadsimta latvieši staigāja ar tādiem apaviem kā pastalas un vīzes?
Marta mēneša priekšmets ir pastalu pāris, kas izgatavots 20. gadsimta sākumā.
  Latvietis pastalas izgatavoja bez amatnieka palīdzības. Kad liellopa āda bija nodīrāta, tad to vai nu uzreiz ģērēja vai arī izpleta mājas bēniņos, lai žāvējas. Izžāvēto ādu tad varēja ģērēt vēlāk, tam piemērotā laikā. Kad āda bija sausa, tad to sagrieza sloksnēs- vīriešu pastalām 6 collas un sieviešu pastalām 5 collas*.
Ģērēt iesāka, iemērcot ādu vai tās sloksnes kaļķūdenī uz 24 stundām, lai no ādas noietu spalvas. Kad noteiktais laiks bija pagājis, tad āda tika uzlikta uz koka kluča un ar koka nazi nokasīja spalvas.
Pēc ģērēšanas ādu iekāra mājas bēniņos, dūmos. Tas bija nepieciešams, lai āda izžūtu un tajā pašā laikā kļūtu izturīgāka pret mitrumu.
Sauso ādas sloksni piegrieza pēdas garumam un iemērca ūdenī, tādā veidā to padarot mīkstāku, lai būtu vieglāk apstrādāt. Gar taisnstūrveida gabala malām ar īlenu izdūra caurumus, kurus paplašināja ar resnāku koka puļķīti. Lai tiktu pasargāti pirkstgali, viena gabala šauro galu savilka kopā ar linu auklu vai ādas siksniņu, tādā veidā izveidojot purngalu. Tad linu aukliņu virzienā no priekšpuses uz aizmuguri izvēra cauri visiem caurumiņiem pastalu malās.

*Colla- 2,54 cm


Attēls: Pastalu pāris. KSM p504/Le

www.facebook.com/kubalmuz/
 
04.03.2019.  |   Sadaļa: Muzejs->Notikumi   |   Komentēt
Muzejs
Pieteikt apmeklējumu
Domu graudi
 Nelietība un meli lai paliek tāļu no manis.
 Kam dārzā bites, tam medus lēts.
 Lielai jūrai lieli viļņi.
 Biezam mežam slaiki koki.
 Ātri deg, ātri dziest.

 
Karlis Magur iz Ludiem
Proves raksti, 1896.
1
2
3