Lapas karte: Muzejs >> Notikumi >> Rakstu arhivs

2020. gada raksti

Augusta mēneša priekšmets
Vasara ir gadalaiks, kurā īpaši iecienīti ir dažādi atspirdzinoši dzērieni, to skaitā arī tēja. Tieši karsts dzēriens bieži vien labāk remdē slāpes nekā auksts. Augusta mēneša priekšmets – skārda tējas kārbiņa.

  Iepazīsimies ar tēju. Tā ir dzēriens, ko pagatavo, ar karstu ūdeni aplejot tējaskoka/krūma daļas un ļaujot tām dažas minūtes ievilkties. Pirmās ziņas par tēju atrodamas dokumentos, kas attiecināmi uz 780. gadu p.m.ē. 17. gadsimta sākumā ar portugāļu un holandiešu tirgotājiem tēja nokļuva Eiropā. 17. gadsimta vidū tā parādījās Anglijā. 19. gadsimta vidū briti sāka kultivēt tējas krūmus Indijā un Šrilankā. Šo augu krūmā ir aptuveni 100 dažādu vielu, 30—50% no tām pāriet ūdens šķīdumā, ko dzeram. Visas tējas iegūst no viena auga — Ķīnas tējaskrūma. Šo augu plantācijas atrodas, piemēram, Ķīnā, Indijā, Kenijā u.c.

Pēc novākto lapu lieluma, tējas iedala veselo lapu, lauzto vai griezto lapu un sasmalcināto lapu tējās.

No citiem augiem gatavotas tējas sauc par zāļu tējām – tās Latvijā ir ļoti iecienītas un garšīgas, tikai jāzina ko lasīt un kā lietot.

Šī mēneša priekšmets ir skārda tējas kārbiņa. Tā ir ar dubultu vāku un atslēdziņu. Izmēri: 12,4*8,5*9,1 cm. Uz vāciņa uzraksts krievu valodā. Uz kārbiņas izveidoti dažādi ornamenti. Vēl palikuši zeltainas un sarkanas krāsas pārklājuma paraugi.

Informācijas avots: lv.wikipedia.org

Attēlā: Skārda tējas kārbiņa. KSM p487-Le

www.facebook.com/kubalmuz/

 
04.08.2020.  |   Sadaļa: Muzejs->Notikumi->Rakstu arhivs   |   Komentēt
Muzejs
Pieteikt apmeklējumu
Domu graudi
 
   Kas pusceļā paliek stāvot,
   tam nedzied uzvarēsanas dziesmas.
   Saulei nav jāpalīdz ar skalu uguni.
   Kas vainīgs? Pats vainīgs.
   Laiks ir nauda.
A.Mežgrāv iz Bērtmejiem  
   Proves raksti.
1
2
3