Lapas karte: Muzejs >> Notikumi >> Rakstu arhivs

2020. gada raksti

Janvāra mēneša priekšmets
       Šobrīd varam priecāties, ka dienas paliek arvien gaišākas un gaišākas. Bet tomēr vēl ikdienā (iekštelpās un ārā ejot)  ir nepieciešami apgaismes līdzekļi. Mūsdienās to klāsts un iespējas ir jo plašas.
       Gandrīz 180 gadus atpakaļ, Kubalu skolā bija pavisam pieticīga apgaismošana – sākumā tie bija skali, svece (to arī bija jālieto taupīgi), daudzas telpas bija tumšas (arī logu stiklu kvalitātes dēļ) Bet vēlāk, uz 1860 -tajiem gadiem, situācija krasi uzlabojās: “Logi visi ielikti skaidrām glāžu rūtēm…Arī apgaismošana bija daudz labāka…Nu par Dinsberga prombūšanas laiku bija atradies jauns apgaismošanas ražojums: petroleja; bija apgādātas lampas, ko pirmāk nemaz nepazina, un skolas apgaismošana desmit un simtkārt gaišāka nekā pirmo lāgu.” (Avots: Poruks J. Ernests Dunsberģis. Autobiogrāfija ar ģīmetni un ievadu. Cēsis. 1904. KSM p226-Rg).
      Te varam runāt arī līdzībās izglītošanas darbā -  Ernests Dinsbergs veica “apgaismošanas”  darbu mūsu tautā – centīgi un pašaizliedzīgi izglītoja, mācīja.
       Janvāra mēneša priekšmets ir petrolejas lampa – metāla, zaļā krāsā, uzraksts “Straume”, Rīga, 1965. – 1975. gads. Lampa ir mūsdienīgāka, to var apskatīt Kubalu skolas – muzeja skursteņnamā.

Attēlā: Petrolejas lampa. KSM p470/Le

www.facebook.com/kubalmuz/










 
20.10.2020.  |   Sadaļa: Muzejs->Notikumi->Rakstu arhivs   |   Komentēt
Muzejs
Pieteikt apmeklējumu
Domu graudi
   
   Mācies priekš dzīves, bet ne priekš
   skolas.  Miers baro, nemiers posta.
   Ar stipru neej  lauzties, nedz ar
   bagātu tiesā. Ko sēsi, to pļausi
   Deviņi amati desmitais bads.
Karlis Biķ iz Kubelim
Proves raksti, 1896.
1
2
3